Paweł Graś

Aktualności

Bezpiecznie na drogach

Ministrowie Sławomir Nowak i Jacek Cichocki przedstawili założenia Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013–2020.

Polska jest wśród państw UE, w których na drogach ginie najwięcej osób. Właśnie dlatego nadszedł czas na walkę z prędkością.

Podstawy Programu, czyli 4 E:

Inżynieria (Engineering)

- Poprawa jakości polskich dróg przyniosła spadek zabitych w 2012 – mówił minister Nowak. W latach 2007-2012 wybudowano 2200 km nowych dróg krajowych i wyremontowano i przebudowano 5100 km. Łącznie koszt tych inwestycji wyniósł 110 mld zł. W latach 2013- 2015 inwestycje będę kontynuowane. Planowane jest oddanie 809 km nowych autostrad i dróg ekspresowych. W 2013 r. zostanie na to wydanych 18 mld zł, w tym 565 mln zł na remonty i przebudowy. Program będzie się również koncentrował m.in. na zapewnieniu racjonalnego oznakowania dróg.

Nadzór (Enforcement)

Do tej pory został wzmocniony nadzoru Policji oraz rozbudowany automatyczny systemu nadzoru ITD. Te działania będą kontynuowane w 2013. Będzie również zwiększana ochrona pieszego i rozpocznie się dyskusja nad możliwością odbierania praw jazdy za rażące naruszenie prędkości.

Ratownictwo i opieka medyczna (Emergency)

Plany związane z ratownictwem obejmują m.in. wprowadzenie jednolitego standardu ratownictwa na autostradach zarządzanych przez różnych operatorów oraz rozszerzenie praktycznego egzaminu z pierwszej pomocy o egzaminu na prawo jazdy.

Edukacja (Education)

Planowane działania edukacyjne obejmą m.in. wprowadzenie nowych kategorii prawa jazdy dla motocykli, stopniujące prawo kierowania tzw. ciężkimi motocyklami, czy różne kampania społeczne np. przeciwko nadmiernej prędkości, czy bezpieczeństwa różnych użytkowników dróg.

Oceń program i lokalizacje fotoradarów

Ministerstwo Transportu uruchomiło stronę www.ocenprogrambrd.pl, na której znajdziecie projekt Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2013-2020. Za jej pośrednictwem możecie zgłosić swoje opinie i uwagi do dokumentu. Możecie także wypowiedzieć się na temat lokalizacji fotoradarów w Waszej okolicy. Zachęcamy do aktywnego udziału w konsultacjach!

PREZENTACJA DO POBRANIA

Anuluj