Paweł Graś

Aktualności

Donald Tusk wybrany na Przewodniczącego PO

Donald Tusk zwyciężył w wyborach na Przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Poparło go 16028 członków partii, co oznacza, że otrzymał 79,58 procent ważnych głosów. Kontrkandydat Donalda Tuska, Jarosław Gowin, otrzymał 20,42 proc. poparcia (4114 głosów). Frekwencja w wyborach wyniosła 51,12. W trakcie głosowania oddano 1658 głosów nieważnych.- „Po raz pierwszy były to wybory bezpośrednie, powszechne. I to wybory, w których wziął udział więcej niż jeden kandydat. To z całą pewnością wyróżnia wybory w PO od wielu innych wyborów partyjnych” – powiedział Przewodniczący PO Donald Tusk chwilę po ogłoszeniu wyników. – „Chcę podziękować wszystkim, którzy głosowali w tych wyborach, którzy wzięli udział w tych wyborach na Przewodniczącego Platformy. Po raz czwarty ludzie Platformy zdecydowali o tym, że jestem ich szefem i to jest dla mnie taka osobista, po prostu ludzka, wielka satysfakcja” – dodał.

Szef partii pogratulował wyniku swojemu rywalowi. – „To naprawdę niezły wynik. Gratuluję też tej decyzji, bo wiem z własnej historii, że to wymaga cywilnej odwagi i determinacji stanąć do wyborów z urzędującym szefem swojej własnej organizacji” – podkreślił.

Szef partii zadeklarował, że teraz, gdy kampania jest już zakończona, nadszedł czas na współpracę.

- „To, co w kampanii było, te wszystkie emocje, nie powinny przeszkadzać nikomu w Platformie, żeby dalej ze sobą współdziałać. Jeśli Jarosław Gowin będzie szanować reguły i lojalność wobec całej swojej wspólnoty, to nie widzę powodu, aby nie uczestniczył dalej w naszych pracach. Osobiście zwrócę się do tych członków Platformy, którzy zapowiadali wnioski o wyrzucenie Jarosława Gowina, by powstrzymali się z tymi inicjatywami” – powiedział Donald Tusk.

Powszechne wybory Przewodniczącego PO rozpoczęły się 16 lipca i trwały do 19 sierpnia do godz. 24.00. Do członków partii wysłano w sumie 42 648 „pakietów wyborczych”, zawierających kartę oraz instrukcję do głosowania. Oddawać głos można było korespondencyjnie (listownie) oraz za pośrednictwem specjalnie stworzonego systemu głosowania przez Internet. Głosowanie elektroniczne odbywało się w dniach 1 – 6 sierpnia. Z tej możliwości skorzystało 27,69 proc. członków
partii.

Sposób przeprowadzenia wyborów gwarantował bezwzględną anonimowość i bezpieczeństwo. Nad całym procesem czuwała Krajowa Komisja Wyborcza PO RP pod przewodnictwem posłanki Krystyny Skowrońskiej, wspierana przez partnerów technologicznych PO. Integratorem całego procesu wyborczego był TNS Polska był, NASK zajął się audytem systemu głosowania, Orange zapewnił serwery i gwarantował ich bezpieczeństwo, zaś zespół kryptologów pod kierownictwem prof. Mirosława Kutyłowskiego z Instytutu Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego odpowiadał za obsługę kodów do głosowania. Materiały wyborcze drukowały cztery niezależne drukarnie. Przeprowadzone głosowanie elektroniczne było największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce.

Anuluj